1 Norma - Publications
Main page Publications  
Publications
Filter of publications
date :
Author :
Practice :
Publications
Разрешение на размещение объектов и услуг
07.04.2013

          Прийняття Податкового кодексу та внесення змін до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» спричинило плутанину щодо необхідності отримання деяких дозвільних документів. Зокрема, чимало підприємств постають перед питанням –

      Чи потрібно отримувати дозвіл на розміщення об’єктів та послуг та декларацію відповідності матеріально-технічної бази законодавству?

Обов'язковість отримання такого дозволу на сьогодні не передбачена ані Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру» ані Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва прямо звернув на це увагу в листі від 17.02.2011 року та від 30.03.2011 року.

Висновок – вимагання контролюючими органами наявності такого дозволу є незаконним, а будь-яке накладання санкцій за його відсутність  є протиправним і має бути відстояне в суді.

Що ж стосується обов’язковості декларації відповідності матеріально-технічної бази законодавству, то цей документ з’явився в господарській практиці відносно недавно і перш за все використовується в контексті «права» суб’єкта господарювання, а не його «обов’язку».

Подаючи декларацію про відповідність суб’єкт господарської діяльності «легалізується» перед контролюючими органами і звільняється від необхідності отримання дозволів від органів державного пожежного нагляду та органів санітарно-епідеміологічної служби.

Фактично у суб’єкта господарювання має бути або зареєстрована декларація відповідності, або пакет дозволів на початок роботи від спеціалізованих контролюючих органів.

В принципі, примусити суб’єкта господарювання на реєстрацію подібної декларації жодних державний орган не має право. Однак державні органи мають право перевіряти «законність діяльності суб’єкта господарювання. Тобто, за відсутності і декларації про відповідність і дозволів від пожежників та санстанції, контролюючий орган вправі зробити висновок про невідповідність діяльності. Однак такими повноваження податкові органи не наділені.

В Податковому кодексі України є п. 20.1.29, який говорить про наступні права податкової:

20.1.29. здійснювати контроль за додержанням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків) та порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, наявністю торгових патентів; 

Як бачимо в цьому пункті наведений вичерпний перелік документів, які має право контролювати податкова. Ані дозволу, ані декларації в цьому переліку не має.

Висновок – декларацію про відповідність бажано отримувати, оскільки це позбавить від необхідності оформлювати цілий пакет зайвих дозволів.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що будь-яке незаконне рішення або діяння податкового органу може бути оскаржено Вами в вищестоящий податковий орган або безпосередньо в суд.

 

Лисиця Сергій

Адвокат "Юридична компанія "Дешунін і Партнери"

Сергей Лисица
Contacts
Audit firm Norma
1-3 Kyrylivska St., Kyiv
map
Publications
Legitimacy of sanctions imposed by Tax authority after tax inspection initiated by investigator within criminal case [UA]
Не секрет, що під час проведення перевірок податкові органи часто застосовують фіскальний підхід, трактуючи двозначності та неточності законодавства на користь держави виключно з метою збільшення податкових зобов’язань платника податків. Останнім часом  поширення набула практика проведення перевірок юридичних осіб, які укладали договори купівлі - продажу товарів чи надання послуг з компаніями, щодо посадових осіб яких відкрито кримінальні справи за підозрою, як правило, у фіктивному підприємництві та конвертації коштів (надалі – Підприємство-контрагент). Справа щодо такої компанії може вестися декілька років, обвинувачені особи можуть знаходитися у розшуку, або ж взагалі бути невстановленими. Протягом такого часу з метою збирання доказів слідчий може ініціювати перевірку дотримання вимог податкового законодавства контрагентів..
What our clients say about us
"Evaluating our longstanding partner  "Auditinf firm NORMA" we would like first of all to mark high level of support concerning accounting and audit and representation of our company tax authorities.  "
Holding company ROMSAT, Mazur Victor
read all