Главная Публикации  
Публикации
Фильтр публикаций
Дата :
Автор :
Отрасль :
Публикации
Медицинский осмотр сотрудников на предприятии [UA]
07.03.2013

Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці (Ст. 42 Конституції України). Одним із основних засобів правового забезпечення охорони праці на підприємстві є здійснення власником медичного огляду працівників.

Роботодавець відповідає за організацію, своєчасність проходження працівниками медичного огляду.

Чи вдасться уникнути проведення медичного огляду?

Більшість роботодавців постає перед питаннями – медичний огляд це право чи обов’язок? В яких саме випадках необхідно проводити медичний огляд? Чи можна уникнути процедури медичного огляду на підприємстві?

Обов’язкове проведення медичного огляду встановлене нормами:

1) санітарного законодавства, якщо робота працівників пов’язана з обслуговуванням населення (Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб»);

2) трудового законодавства в межах охорони праці самих працівників, якщо умови праці відрізняються від стандартних чи їм не виповнилося 21 рік (Кодекс законів про працю, Закон України про охорону праці).

Також, чинним законодавством України передбачений Перелік робіт та шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу, при роботі з якими є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників (Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом Міністерства охорони здоровя України від 21.05.2007 р. № 246).

Отже, медичні огляди є обов’язковими лише для певних категорій населення. Зокрема:

1.      Осіб, що перебувають в контакті з хворими на особливо небезпечні та небезпечні інфекційні хвороби чи бактеріоносіями збудників цих хвороб;

2.      працівників, зайнятих на важких роботах;

3.      працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;

4.      працівників, зайнятих на роботах, де існує потреба в професійному доборі;

5.      осіб віком до 21 року.

 

Якщо на підприємстві немає працівників, для яких медичний огляд є обов’язковим, то роботодавець має право не проводити такий огляд.

 

Порядок проведення медогляду

 

Що ж робити тим роботодавцям, що змушені проводити медичний огляд? Який порядок проведення медичного огляду?

Роботодавець для якого законом передбачено обов’язок проведення медичного огляду для працівників має пройти наступні етапи:

1.      Організувати лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників;

2.      визначити категорії працівників, що підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, та подати ці дані відповідній санітарно-епідеміологічній станції;

3.      визначити список працівників, яким необхідно пройти медогляд; 

4.      визначити медичний заклад, який проводить медогляд. 

 

Хто та за що відповідає?

Керівник несе відповідальність зане проведення обов’язкового медичного огляду, якщо це порушує:

1.                 норми санітарного законодавства

В даному випадку на керівника накладається –  штраф у розмірі від 1 до 12 нмдг;

2.                 норми законодавства про охорону праці

Відповідно до ст. 41 КУпАП порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці тягне за собою накладення штрафу на працівників від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У випадку, якщо не проведення атестації призвело до порушення норм охорони праці то до підприємства може бути застосована санкція у вигляді зупинення роботи підприємства до усунення порушень у сфері охорони праці.

Також, не слід забувати, що в разі, якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров’ю працівнику – керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 271 КК України (Порушення вимог законодавства про охорону праці).

Отже, роботодавець зобов’язаний проводити медичний огляд лише певних категорій працівників. В інших випадках – медогляд не обов’язок а право роботодавця.

Nota bene! Однак, завжди слід пам’ятати, що уникнення медогляду в обов’язкових випадках тягне за собою відповідальність керівника підприємства.

 

Мірко Альона

ЮК «Дешунін, Юфест і партнери»

Опубліковано в "Бухгалтер і Закон"

 

Алена Мирко
Контакты
Аудиторская фирма Норма
г. Киев ул. Фрунзе 1-3
карта
Тел : +38 (044) 331 17 40
Факс : +38 (044) 331 17 40
Email: norma@norma.ua
Публикации
Порядок проведения атестации рабочих мест [UA]
Одним з аспектів організації охорони праці та промислової безпеки на підприємстві є організація атестації робочих місць. Атестація робочих місць на умови праці – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу на предмет наявності шкідливих і небезпечних факторів  Кому потрібна атестація робочих..
Что наши клиенты говорят о нас
" "Бюро Веритас Украина" это глобальная корпорация, являющаяся одним из мировых лидеров сертификации и оценки. В Украине корпорация представлена несколькими корпоративными структурами, которые требуют решения вопросов в сфере бухгалтерского учета и налогообложения. В решении этих зачастую сложных и неоднозначных вопросов  нам помогают специалисты компании «Аудиторская фирма НОРМА». "
«Бюро Веритас Украина», Соколов Иван Георгиевич
читать все